| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 1.2 V to 3.3 V |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Quiescent Current | 60 µA |
| Polarity | Positive |
| Load Regulation | 0.6 % |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
Stock: 1583
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17587
Ext.Price$0.17587
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17587 | $0.17587 |
| 10 | $0.15485 | $1.54850 |
| 50 | $0.14517 | $7.25850 |
| 100 | $0.13609 | $13.60900 |
| 500 | $0.13095 | $65.47500 |
| 1000 | $0.12833 | $128.33000 |
